+48 56 688 13 52 wew. 21

Relacja z pobytu Naszych Przyjaciół z Syke.

W dniach  10-17 czerwca 2023r., dzięki dofinansowaniu PNWM, Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, odbyła się polsko-niemiecka wymiana szkolna z zaprzyjaźnioną szkołą Realschule z Syke. Było to już nasze drugie spotkanie z uczniami niemieckimi, tym razem młodzież niemiecka gościła w Polsce, w Wąbrzeźnie. Uczniowie zakwaterowani byli u swoich polskich uczniów-partnerów, dzięki czemu mogli zaobserwować  zwyczaje w polskich rodzinach a tym samym z bliska poznać kulturę polską, na którą oprócz zwyczajów składają się także potrawy, święta czy sposób widzenia świata. Trzech uczniów z Syke miało możliwość uczestniczenia we mszy świętej, na której odbywało się bierzmowanie ich polskich gospodarzy i dzięki temu mogli zobaczyć na czym polega ten sakrament (bierzmowania nie ma w kościele protestanckim).

Celem czerwcowej wymiany było poznanie polskiej kultury i historii, zapoznanie grupy niemieckiej z polskimi zwyczajami i zrozumieniem różnorodności naszej kultury i ojczyzny, zdobycie nowych doświadczeń, zachęcenie do kolejnych podróży na teren Europy Wschodniej, do komunikowania się w języku angielskim. Wymiana uczniowska to także okazja do nauki samodzielności, odpowiedzialności i otwartości na to, co nowe, inne, nieznane. Uczniowie oprócz zwiedzenia naszego miasta Wąbrzeźna, poznania jego historii, najważniejszych i najpiękniejszych miejsc, mieli także okazję zwiedzić starówkę Torunia i Gdańska. W Toruniu grupa polsko-niemiecka wzięła udział w warsztatach wypiekania toruńskiego piernika organizowanych przez Żywe Muzeum Piernika. Przy okazji tworzenia własnych pierników, uczniowie wysłuchali historii średniowiecznego Torunia. W Gdańsku po przedstawieniu krótkiej historii miasta i obejrzeniu zabytków na starówce odwiedziliśmy także Muzeum Złudzeń optycznych DeJa Vu, w którym oprócz interaktywnej przestrzeni, były także przeróżne  instalacje opierające się na fenomenie złudzeń optycznych, iluzji i sztuki cyfrowej. W trakcie wymiany gościliśmy również z wizytą w  Starostwie Powiatowym, w którym rozmawialiśmy z wicestarostą panem Karolem Sarneckim a także odbyliśmy spotkanie z kierownikiem Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu panem Krzysztofem Buchmietem. Na koniec tygodnia wymiany uczniowie uczestniczyli w szkolnej imprezie „Dzień sportu” zorganizowanej przez Zespół Szkół w Wąbrzeźnie, w czasie którego odbyło się uroczyste otwarcie nowo-wybudowanego wielofunkcyjnego boiska szkolnego. Uczniowie mieli okazję poznać m.in. starostę wąbrzeskiego pana Krzysztofa Maćkiewicza, kujawsko-pomorską wicekurator oświaty panią Marię Mazurkiewicz, pokibicować w trakcie rozgrywek sportowych uczniów Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie oraz uczniów wąbrzeskiego liceum. Był też wspólny grill z kiełbaskami, mecz siatkówki Polska-Niemcy, lody i podsumowanie wymiany.

Tydzień wymiany polsko-niemieckiej minął bardzo szybko i trzeba było się pożegnać. Czas spędzony w Wąbrzeźnie zaowocował zacieśnieniem więzi z uczniami i nauczycielami z Realschule w Syke, zebraniem wielu nowych i ciekawych doświadczeń, zmianą czy obaleniem stereotypów na temat Polski i Polaków, udoskonaleniem umiejętności posługiwania się językiem obcym (angielskim i niemieckim).