+48 56 688 13 52 wew. 21

Wymiana Polsko Niemiecka - Syke 2022

Udało się!!! Po wielu zmaganiach i tygodniach przygotowań, Zespół Szkół w Wąbrzeźnie osiągnął sukces, nawiązując  współpracę ze szkołą Realschule w Syke, w partnerskim powiecie Wąbrzeźna, Diepholz. Współpraca obu szkół, finansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, ma polegać na wymianie uczniów a także poznaniu niemieckiego i polskiego systemu szkolnictwa, w szczególności edukacji zawodowej.

Pierwsza wymiana uczniowska odbyła się w dniach 4-12 grudnia 2022 roku. Do szkoły Realschule w Syke pojechało 10 uczniów Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie wraz z opiekunkami panią Hanną Kowalską oraz panią Aleksandrą Ługiewicz. Program wymiany był bardzo napięty, oprócz zajęć w partnerskiej szkole Realschule i wizyty w sąsiadującej z nią BBS Schule, mieliśmy również spotkanie z burmistrz Syke, panią SuseLaue.  Odwiedziliśmy także interaktywne muzeum emigracji w Bremenhaven, gdzie rozwiązując kolejno zadania z karty dla zwiedzających, śledząc notki biograficzne i zapiski w kartach pokładowych, odkrywaliśmy losy ludzi emigrujących z Europy do USA. Kolejne dni wypełniły nam wizyta w fabryce mercedesa w Bremie oraz zwiedzanie zabytkowego centrum Bremy. Grudzień to czas jarmarków bożonarodzeniowych, dlatego też cieszyliśmy się, że będąc w Bremie, mogliśmy być na jednym z najpiękniejszych jarmarków w Niemczech, poczuć jego magiczną atmosferę, zjeść prażone orzechy czy jabłka w karmelu. Oprócz nas były tam też  rzesze turystów z Europy chcących zobaczyć słynny jarmark bożonarodzeniowy usytuowany wokół katedry św. Piotra i ratusza w Bremie. Wśród przeróżnych języków słyszanych na jarmarku, można było rozpoznać naszą mowę ojczystą.

W czasie wymiany polskich uczniów gościły rodziny uczniów z Realschule. Była to świetna okazja aby popołudniami, podczas rozmów z rodzicami-gospodarzami, poopowiadać o zwyczajach, kulturze i ciekawostkach związanych z Polską oraz poznać zwyczaje niemieckie i tureckie (w przypadku rodzin niemiecko-tureckich).

Ostatnie zajęcia w szkole to wspólne przygotowanie pizzy i tradycyjnego deseru niemieckiego, Speisequark mit rotegrütze. Była to kolejna okazja dla uczniów  do wspólnych rozmów i poopowiadania o tradycyjnych daniach w domach polskich czy niemieckich.

Na zakończenie pełnego wrażeń pobytu uczniowie Realschule wraz z rodzicami przygotowali w niedzielę pożegnalną kolację. Oprócz możliwości skosztowania dań  kuchni niemieckiej czytureckiej, była to także okazja do rozmów między rodzinami, uczniami i nauczycielami, podsumowania wrażeń z wymiany, refleksji na temat programu wymiany a także do wspólnych zdjęć.

Do Polski wracaliśmy zmęczeni, ale i zadowoleni, pełni nowych doświadczeń i nowej wiedzy. Czekamy teraz z niecierpliwością na naszych partnerów z Syke i ich czerwcową wizytę w Wąbrzeźnie i w naszej szkole.