+48 56 688 13 52 wew. 21

Aktualności

Relacja z pobytu w Maroko

Dnia 17.10.2021 wczesnym rankiem grupa młodzieży z dwóch szkół z Wąbrzeźna

tj. ZS w Wąbrzeźnie  – Wiktoria Wargocka, Weronika Mierzwicka, Radosław Barszczyk oraz Jakub Swół oraz LO w Wąbrzeźnie – Daria Wojdyło, Julia Sankiewicz, Alicja Krawczyk, Natalia Kwiatkowska, Dawid Wojdyło wraz z opiekunami, panią Elżbietą Piątek i panem Michałem Stenzlem, wyruszyła z Wąbrzeźna do lotniska w Kolonii, gdzie połączyła się z grupą niemiecką i wspólnie poleciała do malowniczego miasta Al Hoceima w Maroko by realizować projekt „Trójnarodowa wymiana młodzieży na temat kultury, historii, demokracji i ekologi”. Był to pierwszy taki projekt w którym młodzież z Europy współpracowała z Marokańczykami i pozostawiła po sobie instalację artystyczną promującą segregowanie śmieci – rekin stworzony z plastikowych odpadów, pod okiem lokalnego artysty Aziza. 

Uczestnicy podzielili się na dwa zespoły, pierwszy zajmujący się ekologią który zbudował wyżej wymienionego rekina, drugi natomiast zajmował się historią Maroka, ze szczególnym uwzględnieniem wojny z Hiszpanią w latach 20 XX wieku. Udało się nam zobaczyć miejsce gdzie owa wojna się zaczęła a także zwiedzić muzeum. Odbyły się także warsztaty filmowe teoretyczne i jak i praktyczne prowadzone przez ambitnego Stephana.

            Znaczna część czasu upłynęła nam na integracji i poznawaniu siebie nawzajem. Wieczorami organizowaliśmy spotkania dotyczące naszych kultur i obyczajów w tym kultury polskiej. Poczęstowaliśmy ich lokalnymi słodyczami oraz wspólnie zatańczyliśmy poloneza. Szczególny zachwyt wzbudził film pokazujący Wąbrzeźno z drona. Po prezentacji rozpoczęliśmy wspólną zabawę taneczną przy polskich hitach.

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną Maroko odwołano wyloty do Niemiec. Zmuszeni byliśmy polecieć do Malagi w Hiszpanii, gdzie spędziliśmy dwie noce, po czym wyruszyliśmy w podróż autokarem przez całą Europę (Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Polska). Po wielogodzinnej jeździe autokarem dotarliśmy w końcu do Niemieć, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez burmistrza miasta, dostaliśmy posiłek na dalszą drogę oraz miłe słowa.

            Chcieliśmy serdecznie podziękować Urzędowi Miasta Syke oraz Urzędowi Miasta Wąbrzeźno, bez których pomocy nie udałoby się zorganizować drogi powrotnej do domu. Dziękujemy za szybką reakcję i wsparcie finansowe.