+48 56 688 13 52 wew. 21

Pobyt Naszych Uczniów w Rumunii

Pierwszy dzień naszej rumuńskiej mobilności w ramach Erasmus+ zaczął się od przyjścia do szkoły, gdzie spotkaliśmy się z uczniami z 4 innych państw-partnerów projektu - Rumunii, Estonii, Łotwy oraz Turcji.

Najpierw dyrektor szkoły przywitał nas ciepło, oraz oprowadził po szkole. Następnie po krótkiej przerwie czekała na nas niespodzianka - zapoznanie nas z kulturą Rumunii. Uczniowie ze szkoły w Stei przygotowali dla nas między innymi zachwycający taniec ludowy, w którym również mogliśmy wziąć udział. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie. Potem nauczyciele poszli do ratusza na spotkanie z burmistrzem miasta, natomiast my wraz z innymi uczniami zwiedzaliśmy miasto Ştei. Na koniec wróciliśmy do szkoły, a potem do swoich rodzin, oraz hotelu.

 

Drugi dzień zaczął się w ten sam sposób jak poprzedni - czyli przyjściem do szkoły. W tym dniu był zaplanowany wyjazd do stolicy województwa Bihor - Oradei. Ze szkoły wyjechaliśmy około 9:30, a o 11:00 byliśmy już na miejscu. Zwiedzanie zaczęliśmy od twierdzy, która kiedyś służyła do obrony przed tureckimi wojskami. Był to bardzo ciekawy element programu, ponieważ mogliśmy się dowiedzieć wiele o tym, do czego służyła twierdza, jakie triki stosowano dla jej obrony oraz jakie zastosowanie ma obecnie. Następnie wyruszyliśmy do parku, który był zachwycający, było w nim dużo zieleni, starożytne pomniki oraz świeże powietrze. Gdy już wróciliśmy do autobusu, wyruszyliśmy w stronę galerii Lotus, w której najpierw zjedliśmy lunch, a następnie każdy z nas miał trochę czasu na zakupy. Mogliśmy pochodzić po sklepach oraz spędzić miło czas z naszymi nowymi znajomymi. W tym dniu była zaplanowana jeszcze jedna atrakcja – staw z liliami wodnymi, w którym pływały dziesiątki żółwi. Ciekawostką jest fakt, że w stawie jest woda termalna, a co za tym idzie woda przez cały rok ma tę samą dodatnią temperaturę. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy do swoich rodzin. Tak zakończył się drugi dzień.

 

To już trzeci dzień naszego pobytu w Rumunii. Ten dzień był poświęcony tradycjom wielkanocnym przekazywanym nam podczas warsztatów quillingu i zdobienia jajek wielkanocnych. Był to czas świetnej zabawy gdyż każdy z nas ozdabiał jajko według swoich pomysłów używając techniki serwetkowej. Mieliśmy do dyspozycji przeróżne wzorzyste serwetki, z których odrywaliśmy kawałki i naklejaliśmy je na jajka, bądź używaliśmy całej serwetki do oklejenia jajek. W ten dzień robiliśmy również obrazki techniką quillingu i plakat z flagą naszego państwa. Na tym zakończył się nasz trzeci dzień.

W czwarty dzień naszej podróży wybraliśmy się do jaskini niedźwiedziej w Chiseau oraz do jaskini Meziad, w której można było spotkać śpiące nietoperze. Mimo, że jaskinie są bardzo zimne to i tak zwiedzanie ich było bardzo przyjemne. W ten przedostatni już niestety dzień byliśmy również w muzeum etnograficznym, które bardzo nam się podobało i mimo że cały dzień chodziliśmy to trzeba przyznać, że to był jeden z lepszych dni naszej mobilności w Rumunii.

 

Ostatni dzień wyjazdu w ramach projektu CARE, Erasmus+ zaczęliśmy od wspólnych tańców w szkole. Wszyscy uczestnicy projektu z 5 szkół partnerskich wspólnie bawili się i tańczyli. Następnie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów rumuńskiej szkoły, był to pokaz taneczny i krótkie przedstawienie teatralne. Po części artystycznej obejrzeliśmy prezentacje kapsuł czasu wykonanych przez uczniów z Rumunii i z Turcji a następnie przygotowaliśmy własne kapsuły czasu. Na koniec zostały rozdane certyfikaty i drobne upominki. Zjedliśmy pyszną pizzę i pojechaliśmy do naszych rodzin goszczących aby przygotować się przed podróżą powrotną do Polski.