W niedzielę 26 września 2021 roku wyjechaliśmy wczesnym rankiem do Warszawy. Stamtąd wyruszyliśmy w długą podróż autokarem do Rygi. Na miejscu czekały na nas rodziny, u których mieszkaliśmy przez tydzień. Bezpiecznie dotarliśmy z nimi do ich domów, gdzie mieliśmy okazję lepiej się poznać. Następnego dnia przyjechaliśmy wraz z naszymi nowymi przyjaciółmi do szkoły i z zaciekawieniem zwiedzaliśmy ich placówkę. Poznaliśmy panią dyrektor i nauczycieli. Wysłuchaliśmy prezentacji o Łotwie, tamtejszych obyczajach, języku i kulturze. Zjedliśmy pyszny lunch i pełni energii poszliśmy na spacer po Jaunmarupe - mieście, w którym mieściła się szkoła. W środę od razu po przyjeździe do szkoły pojechaliśmy na wycieczkę do Siguldy. Zwiedziliśmy zabytkowe miejsca, takie jak muzeum, zamek, kościół oraz wzgórze i zobaczyliśmy rzekę o nazwie Gauja. Zanim powróciliśmydo szkoły, zatrzymaliśmy się w Ramkalni, by zjeść lunch. Kolejny dzień był dla nas bardzo interesujący. Mieliśmy okazję przejść do artystycznej części szkoły i wykonać własnoręcznie torby oraz zaprojektować drewniane breloki z logiem szkoły - liściem dębu. Robiąc te rzeczy wykazaliśmy się dużą kreatywnością.
Kuchnia łotewska jest naprawdę smaczna. Próbowaliśmy łotewskiego chleba w formie słodkiej i wytrawnej; piliśmy kwas chlebowy.
Mieliśmy wiele okazji, by się integrować- graliśmy w gry zespołowe na świeżym powietrzu, razem spędzaliśmy czas wolny. Młodsi uczniowie szkoły zaprezentowali nam jeden ze swoich narodowych tańców, później dołączyliśmy do nich świetnie się bawiąc. W czwartek, z pomocą jednej z nauczycielek przygotowaliśmy scenkę ukazującą sposoby komunikacji za pomocą gestów i emocji. Były to zajęcia z komunikacji niewerbalnej. Następnie wszyscy ćwiczyliśmy naszą projektową piosenkę, a nasi nowi koledzy i koleżanki uczyli nas choreografii do jednej z łotewskich piosenek. To wszystko mieliśmy zaprezentować następnego dnia nauczycielom. Po lunchu kolejnym planem był wyjazd do stolicy Łotwy - Rygi. Pani Sabina, nauczycielka z naszej partnerskiej szkoły, oprowadzała nas po mieście i pokazała najciekawsze miejsca takie jak: dom władz państwa, stare miasto, pomnik wolności, operę narodową oraz wiele innych ciekawych zabytków. Mieliśmy także czas wolny na kupienie pamiątek i zrobienie pamiątkowych zdjęć.
Piątek był naszym ostatnim dniem w szkole. Udaliśmy się do miejsca, w którym zbieraliśmy się na próby nauczonej z poprzedniego dnia scenki, piosenki i tańca. Czekając na naszych widzów rozmawialiśmy, jedliśmy drobne przekąski i piliśmy kawę oraz herbatę. Gdy nauczyciele się zjawili przyszedł czas na nasz występ, który oglądali z wielkim zainteresowaniem. Po zjedzonym wspólnie lunchu przyszedł czas na część oficjalną, czyli wręczenie przez panią dyrektor certyfikatów i upominków- zarówno nam jak i nauczycielom. Nie obyło się również bez wspólnego, grupowego zdjęcia. Finalnym zadaniem było wykonanie przez każdą partnerską szkołę kapsuły czasu. Jako że kapsułę czasu zwykle tworzy się podczas ważnych wydarzeń pozostawiając informacje dla przyszłych pokoleń, nasze spotkanie projektowe było właśnie tego przykładem. Opisaliśmy nasze nowe doświadczenia i umiejętności nabyte podczas tej mobilności. Był to moment niezwykle doniosły dla nas, gdyż mogliśmy tam zostawić , w postaci zapisków, cząstkę siebie.
Ostatnim etapem dnia była impreza, na której bawiliśmy się tańcząc razem i śpiewając.
Sobota była dniem naszej rozłąki; spędziliśmy ostatni poranek z naszymi projektowymi przyjaciółmi i ich rodzicami. Dziękowaliśmy za to, że tak serdecznie nas przyjęli i starali się zapewniać nam rozrywki i różnego rodzaju aktywności po szkole. Każdy z nas dostał od rodzin upominki, za które byliśmy bardzo wdzięczni. Zostaliśmy odwiezieni na stację autobusową w Rydze. Tam się pożegnaliśmy i robiliśmy ostatnie zdjęcia razem. Gdy wsiedliśmy do autobusu, czekała nas długa podróż powrotna podczas której dzieliliśmy się przeżyciami i wrażeniami z całego tygodnia. Właśnie tak wyglądała nasza niezapomniana przygoda na Łotwie.
Wiktoria Wargocka
Klasa IV TL/THO